
Halloween Special: Шоу на ужаса(Creepshow)
30/10/2018Ето, че отново е Хелоуин-денят, в който непрофесионалните косплеъри могат да се изявят, че и да спечелят някой и друг бонбон или шоколад. 😀 Не бях планирал да има нещо специално този път, но не щеш ли както преди няколко дни спокойно си разглеждах TPB-та на английски в книжарниците, погледът ми се плъзна случайно към доста оскъдният(но бавно разрастващ се) рафт за комикси на български и там видях „Шоу на ужаса” от Стивън Кинг. Е, Съдбата си знае работата, така че си казах „Ок, това ще е за Хелоуин, няма как”.И ето ни тук.
„Шоу на ужаса”(Creepshow) е комикс издаден през 1983та, написан от Стивън Кинг и е базиран по филма от 1982ра, носещ същото име. От своя страна, филма също е по сценарий на Кралят на Ужаса ,като това бележи и дебютът му като сценарсит. Не бива да пропускам и факта, че филмът е режисиран от друга легенда на ужасите- Джордж Ромеро, бащата на филмовите зомбита. Всичко това си е печеливша формула за всеки фен на ужасите, а ако сте и ценител на комиксите, направо няма какво да се чудите. Изданието пристига при нас на родния ни език от издателство „Изток-Запад”, които заслужават похвала за смелото и нестандартно решение.
И така, ако сте гледали филма, тук няма да видите нещо по-различно, адаптацията си го следва доста плътно, но пък има и няколко добавени сцени, които поради ниския бюджет на филма, а и ранните спец ефекти по това време не биха могли да бъдат добре(или въобще) възпроизведени на лента. На страниците на комикс ,обаче си падат точно на място. Както филма, така и комиксът представляват антолгия от пет изправящи косата и водещи до нощно напикаване истории(добре де, някои просто ще ви накарат да се смеете, но това е част от идеята им), като две от тях са базирани на ранни кратки разкази от Кинг, а останалите три ги е написал специално за филма, респективно комикса. Нека да погледнем историите накратко, без да ви пускам спойлери:
„Денят на бащата” – първата от трите оригинални истории, написани от Кинг за филма. Тя ни разказва за Нейтън Грантам, баща придобил семейното си богатсво чрез фалшификации, рекет, измами и какво ли още не, който е убит от дъщеря си Беделия точно на Денят на бащата. Беделия е доста нестабилна, поради постоянния емоционален тормоз от страна на Нейтън. Е, той самият обаче излиза от гроба и си иска тортата по случай празника, която така и не е получил…и не само това.
Следва „Самотната смърт на Джорди Верил”, базирана на кратък разказ на Кинг на име „Weeds”. Джорди е глуповат фермер, който намира метеорит и смята, че ще изкара пари от него за да си плати заема от банката.Метеоритът е горещ и Джорди го полива с вода за да може да го докосне. Така обаче метеоритът се отваря и от него излиза светеща синя субстанция, която полепва по кожата на Джорди, като в резултат от всичко това по тялото му започва да расте подобен на растение организъм. И спирам до тук. Любопитен факт: във филма, ролата на Джорди е изиграна от самия Стивън Кинг и то доста добре, смея да твърдя.
„Сандъкът” ни разказва за Майк, чистач в колеж, който намира дървен товарен сандък, скрит под стълбището на колежа. Майк и колежанския професор Декстър Стенли решават да отворят сандъка, но това което излиза от там не е никак приятно. Тази история също е базирана по разказ на Кинг със същото име.
„Нещо, което да те поддържа жив” ще ви срещне с Ричард Викърс, богат и жесток психопат, който решава да накаже невярната си жена и любовника и. За целта, Ричард ги примамва един по един в плажната си къща, след което с насочен пистолет ги кара да се заровят в пясъка до врата и близо до бреговата линия, като след време приливът ще ги залее и удави. Ричард дори поставя камери за да може да гледа как това ще се случи. Сметките му излизат криви, след като съпругата и любовникът и се завръщат от отвъдното с желание за мъст.
„Те пъплят по теб” – от сега ви казвам, ако ви е страх или гнус от хлебарки, тази история не е за вас. Тук ще се срещнем с Ъпсън Прат, безмилостен бизнесмен, който обаче има страх към всякакви бактерии, насекоми и нечистотии до такава степен, че живее в херметически затворения си апартамент, контролиран от видео камери и електрически ключалки. Всичко това обаче няма да му помогне, когато апартаментът му се превръща в сборище на хлебарки(как, ще си разберете в комикса). Историята не е страшна, но си е гнусна.
Това са историите в антологията, написани майсторкси от Кинг, а за картините и образите, които ще ви се забият в съзнанието докато разглеждате комикса се е погрижил Бърни Райтсън. Корицата пък е дело на Джак Кеймън. Самите истории, както и артът им отдават чест на хорър комиксите от 50те години, като споделят типичния стил за онова време. В резултат на това, целият комикс е повече от красив(въпреки ужасиите вътре), а цветовете на Райтсън направо си изскачат от страницата. Наистина е чудесно, че на българския пазар се е появило нещо подобно, радост за феновете на хоръра и комиксите.
Това четиво е моето предложение за празника, бягайте до близката книжарница, а след като го прочетете, пускайте и филма и си набавете Хелоуинско настроение. В случай, че не ви стига ей тук ви оставям и миналогодишната статия за празника, в която ще намерите още няколко предложения. Чао и приятно събиране на бонбони 😉
[…] за празника, имахме и ревю на великолепния комикс „Шоу на ужаса“, а миналата година бяхме на върколашка вълна с […]